Kalendiarium - Irlandia

Interesujących festiwali w Irlandii nie brakuje. Coś dla siebie znajdą miłośnicy irlandzkiej muzyki i tańca, jedzenia oraz aktywnego spędzania czasu. Poniżej propozycja na najbliższe miesiące, wybierając się do Irlandii należy koniecznie sprawdzić informacje o festiwalach i uwzględnić je w programie swojej wycieczki.

21-23 maj
Burren Slow Ford Festival

www.slowfoodclare.com
Doskonałe składniki, wyśmienite potrawy, pokazy sztuki kulinarnej, warsztaty, targ oraz prelekcje z kuchnią irlandzką w tle czyli idealna propozycja dla miłośników dobrego, organicznego jedzenia

23-31 maj
Fleadh Nua

www.fleadhnua.com
Propozycja dla miłośników irlandzkiej muzyki i tańca. Doskonała zabawa w miejscowości Ennis na zachodzie Irlandii, warsztaty tańca, koncerty, zabawa przekraczająca granice pubów czyli wielkie celebrowanie skocznych jigów.

10-13 czerwca
Taste of Dublin

www.tastefestivals.ie
W historycznym ogrodzie Iveagh odbędzie się celebracja irlandzkiego jedzenia z najwyższej półki, pokazy, przepisy, warsztaty, degustacje czyli idealna propozycja dla zgłodniałego turysty.

14-21 czerwca
Galway Session

www.galwaysessions.com
Impreza poświęcona tradycyjnej muzyce irlandzkiej – koncerty w pubach, znane i początkujące gwiazdy, koncerty na dużych i małych scenach, tradycyjne zabawy ceili i wędrówki tematyczne po muzycznych pubach.

25 czerwca- 3 lipca
West Cork Chamber Music Festival

www.westcorkmusic.ie
Koncerty muzyki klasycznej i współczesnej we wspaniałych wnętrzach zabytkowego Bantry House oraz kościołów św. Brendana oraz św. Finbarra. Swoją obecność potwierdziło ponad 70 światowej sławy muzyków

1-9 lipca
Clipper Round the world
Kinsale, Cork

www.clipperroundtheworld.com
Wspaniała impreza dla miłośników sportów wodnych. Rejs Clipper Round the World, wystartował we wrześniu 2009 roku z Wielkiej Brytanii, w lipcu jachty wpłyną do portu Kinsale, a następnie Cork. W czasie ich pobytu w Irlandii szykuje się wielka morska zabawa. Jachty biorące udział w rejsie dowodzone są przez amatorów, a ich sponsorami są miasta, państwa i regiony. Swój, ponad 20 metrowy jacht, ma także miasto Cork.

3-11 lipca
Willie Clancy Summer School

www.willieclancy-summerschool.com
Jedna z najbardziej znanych letnich szkół muzycznych upamiętniająca znakomitego dudziarza Williego Clancy, w programie warsztaty muzyczne, taneczne oraz wokalne.

23-25 lipca
DLR Festival of World Culture

www.festivalofworldcultures.com
Prezentacja nieomal wszystkich kultur zamieszkujących Irlandię, muzyka i taniec w międzynarodowych wersjach w położonym niedaleko Dublina porcie Dun Laoghaire.

29 lipca-1 sierpnia
3 Irish Open Golf Tournament

www.3golf.ie
Prestiżowy turniej golfowy w pięknych plenerach hrabstwa Kerry, największe golfowe sławy walczyć będą o 3 miliony euro nagrody.

5-16 sierpnia
Kilkenny Arts Festival

www.kilkennyarts.ie
Trwający 10 dni znany w całej Irlandii festiwal kulturalny. Muzyka, taniec, parady, warsztaty literackie, przedstawienia teatralne i wiele, wiele więcej między innymi w historycznych wnętrzach zamku Kilkenny oraz katedrze.

30 lipca- 2 sierpnia
The Beast of Ballyhoura Adventure Race

www.ballyhouracountry,com
28-godzinny wyścig dla miłośników mocnych wrażeń. Czteroosobowe zespoły zmierzą się z wspinaczką, strzelaniem, kolarstwem górskim. Zapisy na stronie internetowej wyścigu, chętnych nigdy nie brakuje.

Puck Fair
10-12 sierpnia

www.puckfair.ie
Jeden z najstarszych festiwali w Irlandii, jego tradycje sięgają czasów pogańskiej Irlandii, głównym bohaterem imprezy jest koronowany na trzy dni królem miasteczka górski kozioł i to właśnie on przewodzi kolorowej, muzyczno tanecznej zabawie i paradzie.

15-22 sierpnia
Fleadh Cheoil na hÉireann

www.fleadh2010.ie
Największy festiwal tradycyjnej, irlandzkiej muzyki i tańca. Na koncerty, parady, warsztaty, muzykowanie pubowe i na ulicy zjedzie do Cavan ponad 10 tysięcy muzyków.

20-24 sierpnia
Rose of Tralee

www.roseoftralee.ie
Po raz 51 wybrana zostanie Róża Tralee czyli mówiąc inaczej irlandzka miss piękności wybierana spośród turystek z całego świata, warunek jest jeden – musi mieć irlandzkie korzenie. Oprócz konkursu piękności, muzyka, taniec, pokazy sztucznych ogni i parady uliczne.

21-29 sierpnia
Heritage Week

www.heritageweek.ie
Impreza obejmująca swoim zasięgiem całą Irlandię, przez tydzień będzie można wziąć udział w tysiącach darmowych imprez na terenie całej Irlandii, zobaczyć miejsca ważne dla irlandzkiej kultury i tradycji w ramach zorganizowanych wycieczek, spacerów i prelekcji.

3 września – 3 październik
Lisdoonvarna Matchmaking Festiwal

www.matchmakerireland.com
Świetna impreza dla singli obu płci, przez miesiąc w czasie imprez tanecznych przy wsparciu zawodowych swatów znaleźć można miłość swojego życia, a wszystko w atmosferze doskonałej zabawy.
Tradycja swatania liczy sobie w Irlandii setki lat. Choć dzisiaj już na wymarciu to tłumy przybywające w ciągu miesiąca do Lisdoonvarny zdają się świadczyć o czymś zupełnie innym.

Wioska Lisdoonvarna znana jest turystom przede wszystkim z wspaniale zachowanych wysokich irlandzkich krzyży znajdujących się na tutejszym cmentarzu i centrum dziedzictwa wapiennych wzgórz Burren. Jej dzieje jednak związane są przede wszystkim z bogatych w żelazo i magnez leczniczych wód mineralnych. Odkrył je w połowie XVIII wieku pochodzący z miasta Limerick chirurg. Lecznicze działanie wód przy leczeniu między innymi reumatyzmu sprawiło, że wokół hotelu SPA rozwinęła się cała wioska, a kuracjusze przybywali tu z całej Irlandii.
To właśnie ten fakt sprawił, że do Lisdoonvarny przybyła też tradycja swatania. Kończące się na jesieni zbiory sprawiały, że okoliczni rolnicy przybywali do Lisdoonvarny w poszukiwaniu żony, a pomagali im w tym zawodowi swaci. W swoistym sanatorium jakim stała się Lisdoonvarna romanse były na porządku dziennym więc znalezienie żony przy fachowej pomocy nie stawiło większego problemu.
Dzisiaj w całym hrabstwie Clare pozostał tylko jeden zawodowy swat Willie Daly, z którego pomocy skorzystać można w czasie festiwalu.
Magia festiwalu swatów w Lisdoonvarnie nie polega już tylko na swataniu, ale na wspaniałej zabawie w czasie organizowanych wieczorków tanecznych przy tradycyjnej muzyce – tańce odbywają się codziennie od południa do późnej nocy. W czasach gdy gałąź turystyki dla singli staje się coraz lepiej rozwinięta festiwal swatów zdaje się być produktem wręcz dla nich wymarzonym.
Temat festiwalu jako tło dla głównego wątku filmu wykorzystano w amerykańsko-irlandzkiej produkcji „Swaty” z 1997 roku w reżyserii Marka Joffe’a. Głównym atutem filmu są oprócz lokalnego folkloru wspaniałe krajobrazy hrabstwa Clare, w tym wysp Aran, a także postać swata z dawnych czasów.

23-26 września
Galway International Oyster Festival

www.galwayoysterfest.com
Pomysł na festiwal w Galway narodził się spontanicznie w odpowiedzi na kończący się sezon turystyczny i chęć zatrzymaniu turystów na dłużej. W 1954 roku właściciel hotelu Great Southern w Galway Brian Collins zorganizował bankiet w czasie, którego podano tylko potrawy na bazie ostryg z rozpoczynającego się właśnie sezonu połowów. Na obiad ten przyszły 34 osoby. Dzisiaj Międzynarodowy Festiwal ostryg w Galway przyciąga setki turystów z całego świata, a jego wyłącznym sponsorem od kilku lat jest browar Guinnessa. Oficjalną twarzą festiwalu jest tzw. „perła” czyli wybrana w konkursie piękności najpiękniejsza uczestniczka festiwalu. Oprócz wielu nagród otrzymuje ona oczywiście naszyjnik z pereł.

>> powrót do strony głównej <<