CO WARTO ZOBACZYĆ I ZROBIĆ

Atrakcje turystyczne

Jak na tak małą wyspę, Irlandia ma do zaoferowania gościom ogromną ilość atrakcji turystycznych. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej
www.discoverireland.com

W Irlandii znaleźć można szeroki wybór historycznych rezydencji i ogrodów otwartych dla zwiedzających, poczynając od potężnych zamków po małe ogrody i parki narodowe – z pewnością wybór zadowoli każdego. Jeżeli chcesz zaplanować swoją trasę po Irlandii poniższe adresy będą pomocne:

Biuro Dziedzictwa Historycznego, Dúchas – The Heritage Service, Dúchas
Tel. +353 (0) 1 647 3000
www.heritageireland.ie

Ministerstwo Sztuki, Dziedzictwa Historycznego, Gaeltacht i Wysp, poprzez Dúchas czyli Biuro Dziedzictwa Historycznego chroni i konserwuje naturalne jak i stworzone ręką człowieka skarby irlandzkiego dziedzictwa. Są to miejsca prehistorycznych pochówku i ośrodków klasztornych, średniowieczne zamki i historyczne rezydencje jak i wiele parków narodowych i mniejszych rezerwatów przyrody. Organizacja jest odpowiedzialna za zarządzanie ponad 65 miejscami dziedzictwa kulturowego.

Historyczne Miasta Irlandii – Heritage Towns of Ireland
Tel. +353 (0) 62 63175
www.heritagetowns.com

Miasta i mniejsze miejscowości skupione w tej organizacji zostały określone jako Historyczne Miasta Irlandii ze względu na unikatowy charakter zwłaszcza mieszanych stylów architektonicznych, często rozwijających się przez stulecia. Miejscowości te posiadają specyficzny klimat dawnych czasów, który udziela się również odwiedzającym.

Domy, Zamki i Ogrody Irlandii – Houses, Castles and Garden of Ireland
Tel. +353 (0) 1 288 9114
www.gardensireland.com

Organizacja skupia szeroką reprezentację architektonicznych perełek, takich jak choćby pochodzące z XVIII wieku budynki w stylu Georgiańskim, z których Irlandia słynie.

Historyczna Wyspa – Heritage Island
Tel. +353 (0) 1 260 0055
www.heritageisland.com

Konsorcjum zarządzające większością z atrakcji turystycznych w całej Irlandii, zarówno w Irlandii Północnej jak i Republice Irlandii.

Powiernictwo Narodowe - The National Trust
Tel. +44 (0) 28 9751 0721
www.nationaltrust.org.uk

Organizacja powstała, aby w imieniu społeczeństwa stać na straży pielęgnowania, pozyskiwania i ochrony zagrożonych wybrzeży, terenów krajobrazowych i budowli. National Trust ma pod swoją opieką ponad 248 tysięcy hektarów ziemi plus prawie 600 mil wybrzeża oraz ponad 200 budowli i ogrodów w całej Wielkiej Brytanii. Organizacja ma charakter organizacji pożytku publicznego, całkowicie niezależnej od rządu brytyjskiego, bazuje przede wszystkim na hojności zarejestrowanych członków i innych darczyńcach.

Muzea i Galerie Irlandii Północnej – Museums & Galleries of Northern Ireland (MAGNI)
Tel. +44 (0) 28 9038 3000
www.magni.org.uk

MAGNI składa się z Muzeów i Galerii Narodowych w Irlandii Północnej. Organizacja zajmuje się upowszechnianiem dostępu oraz wiedzy o sztuce, naukach humanistycznych, kulturze, stylach życia, różnorodności kulturowej, migracjach i osiedlaniu się ludzi oraz dziedzictwie kulturowym Irlandii Północnej.

Rada Muzeów Irlandii Północnej – Northern Ireland Museum Council
Tel. +44 (0) 28 9055 0215
www.nimc.co.uk

Organizacja jest zarówno publiczną organizacją pozarządową jak i pożytku publicznego bazująca na darowiznach, zarządzana przez Radę Dyrektorów. Rada współpracuje blisko z wspierającym ją finansowo Ministerstwem Kultury, Sztuki i Wypoczynku, w pomaganiu muzeom w Irlandii Północnej w rozwijaniu ich działalności i podnoszeniu poziomu funkcjonowania. NIMC także na zlecenie rządu propaguje rozwój sieci regionalnych muzeów w Irlandii Północnej.


>> powrót do strony głównej <<