CZERWIEC W IRLANDII

Czerwiec w Irlandii zapowiada się niezwykle kwitnąco. Festiwal ogrodowy Bloom zawładnie na kilka dni parkiem Phoenix w Dublinie, literackie sławy zasiądą w Listowel, urokliwe miasteczko Bantry w hrabstwie Cork rozbrzmi muzyka klasyczną, liczne festiwale kulinarne pozwolą zapoznać się z tajnikami irlandzkiej kuchni i jej najlepszymi produktami, a 16 czerwca Dublin weźmie w swoje posiadanie jak co roku Leopold Bloom.

KWITNĄCA IRLANDIA


BLOOM,
Festyn Ogrodniczy w Parku Phoenix
3-7 czerwca
www.bloominthepark.com
Festiwal zorganizowany na terenie największego parku w Europie we współpracy z Bord Bia (Irlandzka Izba śywnościowa) co gwarantuje nie tylko kwitnące niespodzianki, ale także doskonałą kuchnię. Festiwal to także okazja do wielu imprez dla dzieci organizowanych przez lokalne organizacje ekologiczne. Irish Wildlife Trust organizuje np. wykłady dla dzieci o tym jak sprawić by ogród był przyjazny dla ptaków i zwierząt, a Bird Watch Garden pokaże jak sprawić by ptaki chętnie zakładały gniazda i odwiedzały ogrdy. Dublińskie ZOO, które znajduje się na terenie parku pojawi się ze swoimi najmniejszymi podopiecznymi. Dla osób szukających ogrodowych inspiracji gratką będzie z pewnością 25 wspaniałych założeń ogrodowych prezentowanych w czasie Bloom, od małych do dużych ogrodów, wszystkie autorstwa znanych projektantów. Bord Bia zajmie się stroną kulinarną. W namiocie, który pojawi się w czasie festiwalu odwiedzić będzie moŜna stoiska z tradycyjnymi irlandzkimi potrawami i napojami, lokalnymi produktami: serami, wędzonymi rybami, pieczywem. Codziennie inny znany szef kuchni dublińskiej restauracji zaprezentuje swoje popisowe danie, które będzie można skosztować w festiwalowym bistro.

GARDEN SHOW IRELAND
Hillsborough, co. Down
21-23 czerwca

www.gardenshowireland.com
Festiwal ogrodniczy z pięknym zamkiem Hillsborough w tle. Warsztaty układania bukietów, zakładania warzywniaka, rękodzieło. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci: sadzenia roślin, obserwowania pszczół, ptaków. Na miejscu zakupić będzie można narzędzia ogrodnicze, a także zwiedzić wspaniałe ogrody zamku Hillsborough.

SMAKOWICIE

TASTE OF DUBLIN
Iveagh Garden, Dublin
10-13 czerwca

www.tasteofdublin.ie
Festiwal kulinarny w urokliwym zakątku Dublina, ogrodzie Iveagh, który jest ukrytym klejnotem w centrum miasta. Miłośnicy dobrego jedzenia nie będą zawiedzeni, swoje talenty kulinarne zaprezentują szefowie najlepszych dublińskich restauracji. W programie pokazy gotowania, warsztaty, degustacje oraz kulinarne zajęcia dla dzieci.


Z BODHRANEM, SKRZYPCAMI I FORTEPIANEM W TLE

Chociaż kojarzona przede wszystkim ze skoczną muzyką folkową Irlandia gości w okresie letnim także doskonałe festiwale współczesnej muzyki poważnej.

CORK MIDSUMMER FESTIVAL
Cork
12-27 czerwca

www.corkmidsummer.com
Cykl imprez na terenie miasta Cork – przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty i wystawy. Jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie irlandzka premiera przedstawienia, które bije rekordy popularności w Europie:„The Show Must go On”.

GALWAY SESSION
Galway
14-21 czerwca

www.galwaysessions.com
Wielkie celebrowanie tradycyjnej muzyki irlandzkiej w pubach i plenerowych scenach, tradycyjne zabawy taneczne – ceili, piesze wycieczki z przewodnikiem po muzycznych pubach miasta, a także przedstawienie Fuaim Chonómara – show taneczno muzyczne oparte na tradycji śpiewu sean-nós (bez akompaniamentu muzycznego). Oprócz artystów irlandzkich, w wielkiej muzycznej sesji w Galway wezmą udział także zespoły dudziarzy ze szkockiego Stirling.

WEST CORK MUSIC FESTIVAL
Bantry hr. Cork
25 czerwca – 3 lipca

www.westcork.ie


Gratka dla miłośników muzyki powaŜnej. Utwory Mozarta, Haydna, Bacha i Vivaldiego zagra między innymi kwartet RTE (telewizji irlandzkiej), Artis Quartet z Wiednia, Danish Quartet z Kopenhagi. Dodatkowa atrakcją są wnętrza, które posłużą za sale koncertowe: wspaniała rezydencja Bantry House oraz kościoły św. Brendana i św. Finbarra.

NA WESOŁO

Carlsberg Cat Laughts Comedy Festival
Kilkenny
3-7 czerwca

www.carlsbergcatlaughts.com
Na tydzień miastem Kilkenny zawładną najbardziej znani irlandzcy aktorzy komediowi miedzy innymi z niezwykle popularnego na wyspach serialu „Father Ted”, towarzyszyć im będą aktorzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. W programie festiwalu oprócz oczywiście licznych przedstawień miedzy innymi „The Pursuit of Happiness”- czyli poszukiwanie skarbów na wesoło oraz mecz piłkarski Irlandia-reszta świata.

NA WODZIE

2010 Round Ireland offshore Powerboat Race
5-12 czerwca
Wyścig łodzi motorowych na trasie Galway-Killybegs-Bangor-Waterford-Fenit-Galway. W tle impreza marynistyczna w mieście Galway: budowanie zamków na plaży, występy teatrów ulicznych, poszukiwanie skarbów i oczywiście bardzo dużo potraw z ryb i owoców morza.

LITERATURA

Czerwiec to bardzo ważny miesiąc dla irlandzkiej literatury to właśnie 16 czerwca toczy się akcja Ulisessa Jamesa Joyce’a. Kto ma ochotę wybrać się na spacer śladami Leopolda Blooma powinien koniecznie wybrać się w ten dzień do Dublina, a kto ma zamiar ćwiczyć warsztat pisarski musi odwiedzić w dniach 2-6 czerwca miejscowość Listowel, gdzie odbędzie się Writers Week. Najbardziej znani pisarze, poeci i dziennikarze przez tydzień celebrować będą słowo pisane.

BLOOMSDAY
Dublin
9-16 czerwca

www.jamesjoyce.ie, www.visitdublin.com
Od 9 do 16 czerwca na terenie całego Dublina odbywać się będą imprezy mające na celu przybliŜenie szerokiej publiczności niełatwej twórczości Joyce’a. Głównym miejscem, w którym odbywać się będzie większość imprez będzie centrum Joyce’a www.jamesjoyce.ie. Centrum organizować będzie przez cały czas trwania imprez związanych z Bloomsday ciekawe trasy spacerowe: - In the Footsteps of Leopold Bloom, śladami głównego bohatera Ulissesa
- Dubliners, miejsca związane z opowiadaniami “Dublińczycy”
– Belvedere College, Gresham Hotel
- Joyce Circular, miejsca związane z Joycem, ale i innymi znanymi pisarzami jego czasów
Oprócz tego centrum proponuje wycieczki autobusowe oraz wykłady. 16 czerwca koniecznie w stroju z epoki można się wybrać na śniadanie do centrum Joyce’a, oczywiście śniadanie rodem z Ulissesa. Na Meeting House Square - głównym placu Temple Bar, przez cały dzień czytane będą fragmenty powieści połączone z koncertem, a także baletem inspirowanym twórczością Joyce’a.